Hazard może uzależniać. Fortuna, Lvbet, Forbet, Totolotek i Milenium to legalni bukmacherzy. Gra u nielegalnych grozi konsekwencjami prawnymi
jerzy brzeczek trener
Dodano: 08 listopada 2018

Trener reprezentacji Jerzy Brzeczek


Histeria wokół selekcjonera. Bukmacherzy nie mają wątpliwości

Jerzy Brzeczek w lipcu tego roku został dość niespodziewany wybrany selekcjonerem reprezentacji Polski. Mało, który bukmacher online, komentator czy kibic polskiej kadry stawiałby, że nowy selekcjoner będzie pochodził z Polski. Najlepsi bukmacherzy byli przekonani, że kolejnym szefem reprezentacji będzie ktoś z zagranicy. Najpewniej Włoch, bo to tam prezes PZPN ma największego rozeznanie. Jednak Zbigniew Boniek zaskoczył najlepszych bukmacherów i postawił na niezbyt utytułowanego trenera z Polski. Brzęczek ledwie w jednym sezonie osiągał wyniki, które wzbudzały umiarkowany szacunek wśród polskich kibiców. Jednak piąte miejsce w polskiej Ekstraklasie to i tak niezbyt wygórowany wynik.  Wcześniej popularny „Papież”, mimo że chwalony za warsztat i wiedzę, nie osiągał wyników na miarę oczekiwań m.in. w Lechii Gdańsk czy GKS Katowice. Jednak Boniek postawił na opcję polską, a dużym atutem niedoświadczonego selekcjonera miała być piłkarska kariera i zrozumienie czym tak naprawdę jest reprezentacja. Brzęczek był przecież kapitanem drużyny olimpijskiej z 1992 roku, która zdobyła srebrny medal w Barcelonie, a także wieloletnim graczem kadry seniorskiej.

brzeczek1 300x175
©Przemysław Świderski

Klapa Nawałki, porażki u bukmacherów

Jerzy Brzeczek objął polską reprezentację w nie najlepszym momencie. Brak wyjścia z grupy mistrzostw świata była szokiem dla polskich kibiców, którzy przez kilka wcześniejszych lat była rozpieszczana przez kadrę Adama Nawałki. Po nieudanym Mundialu przyszedł czas rozliczeń, a ze zawód był tak wielki, to niemal żaden zawodnik z kadry nie mógł liczyć na pobłażanie. Atmosfera wokół zespołu była wyjątkowo gęsta. Jednak z drugiej strony Brzęczek musiał wejść w buty człowieka, który polską drużynę wyciągnął z niebytu. Fakt, Nawałka popełnił kilka błędów przy okazji turnieju w Rosji, ale nikt nie mógł zarzucić mu braku profesjonalizmu, braku wiedzy,  czy że tolerował lenistwo. Pożegnanie z Nawałką było słodko-gorzkie, bo wielu zdawało sobie sprawę z tego jak trudno będzie zastąpić tego selekcjonera, a już na pewno zaproponować pracę komuś kto zgodzi się prowadzić kadrę za stosunkowo małe pieniądze.

Niemal zgodnie uznano, że winę za złe wyniki na mundialu trzeba zrzucić na niepotrzebne kombinowanie z doborem taktyki przez sztab selekcjonerski. Coś co funkcjonowało wyśmienicie w dwóch turniejach eliminacyjnych i na mistrzostwach Europy we Francji zostało zaburzone próbą poszukiwania czegoś nowego. System 4-4-2 z coraz lepiej rozumiejącym się Robertem Lewandowskim i Piotrem Zielińskim oraz szybkimi skrzydłowymi, których często podaniami obsługiwał Grzegorz Krychowiak plus do tego szczelna obrona (tylko w turnieju we Francji) i doświadczenie takich zawodników jak Glik i Piszczek, przy niezłej dyspozycji bramkarzy, o których nikt nie musiał się za bardzo martwić, to miała być recepta na sukces. Niemal każdy bukmacher online typował nasze wyjście z grupy. Jednak nie dla Adama Nawałki, który zaraz po awansie na Mundial zaczął kombinować i szukać zaskoczenia rywali zmienionym systemem gry. Jednak zaproponowana przez niego taktyka 3-5-2 zaskoczyła przede wszystkim naszych zawodników, którzy – jak się okazało – nie mają predyspozycji do gry w tym systemie, a już na pewno zabrakło czasu na jej doskonalenie podczas zgrupowań. Ten okres został zmarnowany, a i nasi piłkarze stracili wiele pewności przy mechanizmach w ich ulubionym systemie. Pogubiony taktycznie zespół robił strasznie głupie błędy i nastał dramat. Polska kadra na pewno nie jest słabsza od Szwedów czy Rosjan, a to jednak te ekipy znalazły się w gronie ćwierćfinalistów turnieju. Co też prawie każdy bukmacher uznał za niespodziankę.

brzeczek2
Foto: Paweł Andrachiewicz/Pressfocus / Newspix

Testowanie trwa nadal

Wydawało się, że pierwszą decyzją Brzęczka będzie odejście od drogi szukania nowej taktyki. Tak się jednak nie stało. Co prawda selekcjoner szybko porzucił grę na trzech obrońców, ale w meczach Ligi Narodów, który każdy bukmacher ma w swojej ofercie, zaczął testowanie gry bez…skrzydłowych, czyli tego co od lat było naszą siłą. Jednak czy można dziwić się trenerowi? Nasi skrzydłowi w ostatnich tygodniach nie prezentowali wysokiej formy. Grosicki dopiero w drugiej połowie września na poważnie zaczął uprawiać sport. Kuba Błaszczykowski z rzadka zasiada na ławce rezerwowych swojego klubu. Zawodnicy z ligi polskiej? Bukmacherzy online nie mają wątpliwości. Makuszewski czy Frankowski raczej polskiej piłki nie zbawią. Wydawało się, że najbliżej do podstawowego składu ma coraz lepiej spisujący się w Dinamie Zagrzeb Damian Kądzior. On jednak w październikowych meczach- które można było obstawiać u każdego bukmachera –  zdaniem selekcjonera, nie zasłużył nawet na wejście z ławki. Brzęczek wiedząc, że zawodnicy operujący w bocznych sektorach nie prezentują odpowiedniej formy zaryzykował i postawił na tych, którzy w tej formie na pewno są, ale grać na skrzydłach nie potrafią. Mało kto spodziewał się środka pola naszej drużyny złożonej zarówno z Mateusza Klicha, Piotra Zielińskiego jak i Grzegorza Krychowiaka oraz Rafałem Kurzawą. Polka bez skrzydeł grała bez polotu, nie stwarzała sobie sytuacji, a nawet pozorna kontrola nad grą i spore utrzymywanie się przy piłce nie przyniosło pożądanego efektu jaki widzieliśmy m.in. we wrześniowym debiucie Brzęczka w meczu z Włochami. Remis, który za niespodziankę uznali nawet bukmacherzy online, rozbudził nadzieję. W październikowych meczach nie było nic, za co można było pochwalić polski zespół…do momentu wejścia skrzydłowych. To wtedy, szczególnie po akcjach Grosickiego, zaczynaliśmy być bardziej widoczni w ataku. Wniosek może być tylko jeden. Kadra musi wrócić do systemu 4-4-2, a Brzęczek musi robić wszystko co może, żeby doprowadzić do formy obecnych kadrowiczów grających na skrzydłach (co jest trudne do wykonania w kilka dni zgrupowania) lub spróbować w listopadowych meczach dać szansę bocznym pomocnikom, którzy jeszcze takiej poważnej szansy nie dostali. Powrotu do gry bez skrzydłowych już chyba nie ma, o czym dyskretnie (wbrew histerycznej reakcji wielu dziennikarzy) zwrócił uwagę Robert Lewandowski.


pzbuk

Przyzwyczajenie drugą naturą człowieka

Kolejnym problemem Brzęczka jest…trzymanie się nazwisk. Selekcjoner dość niepodziewanie do drużyny powołał swoich byłych podopiecznych z Wisły Płock. Damiana Szymańskiego i Arkadiusza Recę. Ten pierwszy to na pewno utalentowany gracz. Jednak bez wątpienia nie chodzi jeszcze w reprezentacyjnych butach. Żeby dostawać więcej szans w kadrze powinien zmienić otoczenie przejść do silniejszego (chyba jeszcze polskiego klubu) i tam udowadniać, że zasługuje na szansę. Reca otoczenie już zmienił i…na każdym kroku udowadnia, że nie zasługuje na miano reprezentanta. We Włoszech zagra zaledwie w jednym pucharowym meczu. W spotkaniach reprezentacji pokazuje tylko to, że nie ma siły na grę na tym poziomie. Nie chodzi o umiejętności, a zwykłe wytrenowanie organizmu. Wielu polskich kibiców krew zalewała, gdy widziała że reprezentant Polski w każdym meczu ma problemy ze skurczami lub nie ma siły na wykonanie wyrzutu z autu. Dramat. Reca na pewno ma umiejętności do tego, żeby stać się na wiele lat tym wymarzonym lewym obrońcą naszej kadry. Jednak na razie wystawianie go w meczach o stawkę tylko wyrządza mu krzywdę i może spalić jego psychikę na wiele miesięcy. Najpierw praca w klubie, dojście do odpowiedniej formy fizycznej, a potem można myśleć o grze w kadrze.

Kolejnym nazwiskiem budzącym wątpliwości jest Błaszczykowski. Co prawda nikt nie ma wątpliwości o klasie sportowej Kuby. Nikt nie odbiera mu zasług dla tej kadry, ale nawet przepiękny gol z Portugalią nie może zatrzeć wrażenia, że Kuba na boisku popełnia wiele błędów. Jest niedokładny, nieco za wolny i chaotyczny. Błaszczykowskiego ratuje tylko to, że wśród skrzydłowych, jak już wspominałem, nie ma zbyt wielkiego wyboru. Jednak, aby nadal być powoływanym i nie spotykać się z krytyką w stylu: „wujek powołał” zawodnik Wolfsburga już w okienku zimowym musi zmienić otoczenie i zacząć grać. Choćby w polskiej lidze.

Trwa także szukanie partnera dla Kamila Glika. Ten doświadczony zawodnik zdecydował pozostać się w kadrze i jest pewniakiem pomimo tego, że jego forma tak jak i całego Monaco, jest poniżej jego umiejętności. Na razie Brzęczek stawia mocno na Jana Bednarka, który jednak bardzo rzadko gra w klubie. Bardzo możliwe, że już w listopadowych meczach więcej szans dostanie Marcin Kamiński, który regularnie gra w Bundeslidze. O miejscu na środku obrony polskiej kadry na pewno musi zapomnieć na dłuższy czas Michał Pazdan, a i Artur Jędzrzejczyk, który na środku obrony czuje się zdecydowanie lepiej niż na lewej obronie na miejsce w składzie może liczyć tylko w wypadku zdrowotnej katastrofy pierwszej trójki.
Polecamy także:
jak obstawiać zakłady bukmacherskie nowe promocje bukmacherskiePZBuk zakłady bukmacherskie darmowy bonus bez depozytu bukmacherPZBuk oferta darmowy bonus bez depozytu bukmacher legalny bukmacher online legalny bukmacher zakłady bukmacherskie online bukmacher fortuna legalni bukmacherzy typy bukmacherskie na dziś bukmacher forbet oferta bukmacher totolotek oferta bukmacher lvbet oferta bukmacher etoto oferta bukmacher milenium oferta bukmacher sts oferta typy bukmacherskie online

„Atmosferowić” już niepotrzebny

Brzęczek musiał zmierzyć się z jeszcze jednym bardzo poważnym problemem. Po turnieju na rosyjskich boiskach wewnątrz naszej każdy pojawił się pewien ferment. Pożar, może niezbyt duży, który jednak trzeba było szybko ugasić. Po pierwszych tygodniach jego pracy wydaje się, że wszystko wróciło do normy. Według zakulisowych informacji Lewandowski spotkał się  Kamilem Glikiem i tych dwóch zawodników, którzy mieli sobie najwięcej do wyjaśnienia dogadali się i nie wyobrażają sobie, że nie będą razem współpracować. Inne, pomniejsze spory, również  – przynajmniej na razie – wygaszono, a współpraca pomiędzy trenerem a zawodnikami wydaje się wyglądać nieźle. Choć jak to bywa w nowym „związku” są jeszcze pewne zgrzyty.

fortuna

Wśród polskich kibiców, po spadku polskiej kadry do dywizji B w Lidze Narodów, pojawiły się pierwsze głosy, że Brzęczka trzeba już odwołać. Byłoby to bezsensowne działanie. Oczywiście do wielu działań Brzęczka, a szczególnie do kombinowania z taktyką i chyba zbyt wczesnym dawaniem szans niektórym zawodnikom, przy pomijaniu innych, można się przyczepić. Z drugiej jednak strony kiedy miał to robić jak nie w meczach towarzyskich. Pięknie opakowanych, z silnymi rywalami, z nową nazwą, ale jednak nadal są to mecze towarzyskie. Spotkania listopadowe z Czechami i Portugalią powinny jednak już być powolnym kończeniem testów. Może szansę powinien dostać jeden czy drugi zawodnik, ale system naszej gry powinien wrócić do naszego ulubionego 4-4-2. Nadszedł czas jego szlifowania, aby na wiosnę gdy zaczną się eliminacje do kolejnego Euro, bo naszej nieobecności na tym turnieju nie wyobrażają sobie najlepsi bukmacherzy.

Tak samo bukmacherzy nie wyobrażają sobie tego, że Brzęczek nie poprowadzi polskiej kadry na wiosnę. Żaden bukmacher nie ma bowiem w swojej ofercie choćby najmniejszego kursu na zmianę polskiego selekcjonera w najbliższym czasie.

 

UdostępnijKontynuując korzystanie ze strony, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close

Hazard może uzależniać. Fortuna, Lvbet, Forbet, Totolotek i Milenium to legalni bukmacherzy. Gra u nielegalnych grozi konsekwencjami prawnymi