zakłady bukmacherski a wielkie turnieje
Dodano: 08 lipca 2018

Obstawianie wydarzeń na wielkich turniejach: za i przeciw


Duże sportowe wydarzenia elektryzują rzesze etatowych kibiców, ale także angażują bardziej okazjonalnych widzów.  To świetny okres dla firm bukmacherskich, które notują duży wzrost ruchu w „biznesie”. Ich wpływy w roku np. mistrzostw świata w piłce nożnej ulegają zwielokrotnieniu. Odnotowano, że przed mundialem w 2014 roku niektórzy z brytyjskich oraz irlandzkich bukmacherów zaliczyli dwukrotny, a nawet trzykrotny wzrost przychodów względem poprzedniego sezonu bez wielkiej imprezy.

Spośród wszystkich wydarzeń sportowych trwająca miesiąc piłkarska gorączka, jak nic innego potrafi rozgrzać głowy widzów i utrudniać racjonalne myślenie. To, co dla rozrywki może być korzystne, dla portfela już niekoniecznie. Dlatego postanowiliśmy wyciągnąć wnioski z ostatnich mistrzostw świata w Rosji i stworzyć krótkie zestawienie powodów, dla których warto obstawiać potyczki na wielkich imprezach (w tym wypadku piłkarskich) oraz tych, które mogą do tego zniechęcić.

Argumenty za obstawianiem wydarzeń na dużych imprezach sportowych:

Obstawienie zawodów dodatkowo podkręca emocje

Nie zawsze więcej znaczy lepiej. Jednak w przypadku śledzenia wydarzeń sportowych to prawidło nie znajduje zastosowania. Podczas mundialu w Rosji na brak emocji nikt nie mógł narzekać – aż pięć spotkań fazy pucharowej zakończyło się dogrywkami, z czego cztery seriami rzutów karnych. Aby jeszcze bardziej podgrzać atmosferę, wystarczy zdecydować się na obstawianie spotkań. Szczególnie pomaga to w utrzymaniu stałego zaangażowania emocjonalnego, przede wszystkim, jeśli chodzi o mniej atrakcyjne spotkania grupowe (jak np. potyczka Dani z Francją).

Serwisy bukmacherskie przygotowują promocyjne oferty

Wielkie imprezy sportowe, takie jak mistrzostwa świata w piłce nożnej, są okazją dla firm bukmacherskich na przyciąganie do siebie nowych graczy. Dlatego często oferują atrakcyjne opcje w postaci np. darmowych zakładów (free bet). Dla przykładu, jeden z czołowych europejskich bukmacherów, firma Betsson, specjalnie na piłkarski czempionat w Rosji przygotowała zakład bez ryzyka aż do 150 zł. Dodatkowo wprowadziła bonusy za każdą bramkę strzeloną przez reprezentację Polski oraz w samym finale mistrzostw.

Atrakcyjne kursy i szeroka paleta dodatkowych możliwości

Mistrzostwa świata w piłce nożnej to elitarna impreza. Dlatego na większość meczów (poza niektórymi w fazie grupowej) bukmacherzy oferują dość wysokie kursy. Dodatkowo można skorzystać z wielu dodatkowych możliwości obstawienia (np. rzuty karne), które w regularnych rozgrywkach ligowych są niedostępne. I to wszystko w bardzo krótkim czasie. Można zatem stwierdzić, że wielkie imprezy sportowe to takie typerskie „żniwa”.

Nie potrzeba głębokiego researchu – można zagrać bardziej spontanicznie

Szał piłkarskich wrażeń usprawiedliwia lżejszą typerską rękę. Przy takich okazjach można na chwilę zarzucić dogłębne analizy na rzecz bardziej spontanicznych, bieżących reakcji. To przygoda, dla której warto sobie pozwolić na więcej. Dzięki włączeniu trybu „luz” można cieszyć się imprezą i nieco odpocząć od ligowej rutyny, która nakazuje rasowym typerom ciągłe śledzenie statystyki i przeprowadzanie analiz.

To dobry moment, żeby zasmakować czaru typowania

Jeśli ktoś do tej pory nie próbował swoich sił w obstawianiu wydarzeń sportowych, to mistrzostwa świata są doskonałą okazją, aby zacząć to robić. Poza wspomnianymi darmowymi zakładami, które stanowią dobry wabik do wstrzelenia się w ten rodzaj rozrywki (a dla niektórych i sposobu na życie), głównym czynnikiem, który do tego skłania, jest niesamowita aura, jaką wytwarzają wielkie imprezy.

Argumenty przeciw obstawianiu wydarzeń na dużych imprezach sportowych:

Turnieje rządzą się swoimi prawami, stąd nietrudno o wtopę

Jeśli ktoś obsesyjnie lubi grać za duże stawki, to warto zastanowić się dwa razy nad obstawianiem mundialowych spotkań. Jak mawiają mądre głowy „duże turnieje lubią rządzić się swoimi prawami”. Liczba czynników, które determinują poczynania drużyn na takich imprezach, jest naprawdę spora – począwszy od przygotowania fizycznego, po umiejętność dobrego rozplanowania sił. Trzeba pamiętać, że faworyci na papierze lubią zawodzić, zwłaszcza w początkowej fazie turnieju, kiedy dopiero rozkręcają się, aby apogeum dyspozycji osiągnąć w najważniejszych spotkaniach.  Nie zawsze jest im to dane, o czym mogli się przekonać Niemcy. Także w późniejszych etapach nie brak jest niespodzianek, jak w przypadku stosunkowo szybkiego odpadnięcia Argentyny, Portugalii i Hiszpanii.

Wielkie i często wyrównane potyczki prowokują do ryzyka, które może być nieuzasadnione z chłodnej, typowo typerskiej perspektywy

Piłkarski szał może zupełne omamić i skłaniać do bardzo ryzykownych posunięć. Jeśli w grę wchodzą większe stawki, to skutki letnich zaćmień powodowanych piłkarskimi emocjami mogą być bardzo poważne. Wysokie kursy są zarówno zaletą (o czym była mowa), jak i wadą. Pełnią bowiem rolę kusicieli, którzy zwodzą na manowce typerski profesjonalizm.

Turniej wciąga… również zawartość portfela

No właśnie, efekt odegrania się, tak znany typerom, podczas mistrzostw świata przybiera na sile. A to powoduje, że do kieszeni wkrada się wąż. Duże stężenie spotkań (64 mecze w całym turnieju w ciągu 30 dni) oraz emocji, które rosną w postępie geometrycznym, sprawia, że gracze są bardziej skorzy do często nieprzemyślanych prób nadrabiania dotychczasowych strat. Często tak impulsywne reakcje są zgubne dla typerskiego portfela. Pogłębiające się deficyty będzie trzeba systematycznie, z odpowiednią wstrzemięźliwością, nadrobić w sezonie ligowym.

Jeśli ktoś chce grać strategicznie, to niewiele jest czasu na adekwatną reakcję

Wielkie turnieje mają swoje (wysokie) tempo i dynamikę. Jeśli ktoś lubi grać strategicznie, np. obstawiając spotkania jednej drużyny, musi liczyć się z koniecznością szybkiej reakcji i weryfikowania swoich typerskich kroków w bardzo krótkim czasie. Nieprzewidywalnych sytuacji jest wiele i często krzyżują one plany. Na minionym mundialu spowodowane kontuzjami nieobecności w decydujących momentach Edisona Cavaniego w składzie Urugwaju oraz Jamesa Rodrigueza w ekipie Kolumbii, przyczyniły się do odpadnięcia ich drużyn z turnieju. Elastyczność jest tutaj chyba najbardziej pożądaną cechą, jeśli chodzi o zasób typerskich umiejętności. Oczywiście mowa o sytuacji, w której obstawiający nie przyjął na turniej „zabawowej” opcji i jednak chce coś zarobić.

Wielu spekulantów w biznesie – wszyscy okazują się ekspertami

Obstawiając spotkania np. mundialu, trzeba się uodpornić na sugestie otoczenia. Czas wielkich sportowych imprez to okres, kiedy wszyscy zaczynają wiedzieć wszystko na temat dyscypliny, której dany turniej dotyczy. Jeśli chodzi o piłkę nożną, to ten efekt jest chyba najbardziej widoczny.  Doświadczeni typerzy zapewne posiadają już umiejętność bycia głuchym na podszepty o wątpliwej wartości. Natomiast ci nieopierzeni mogą mieć problem z kontrolowaniem autonomii swoich decyzji i ulegać opiniom rzekomych ekspertów. Aby nie nabawić się rozstroju zdrowego rozsądku, bezwzględnie należy „zamknąć uszy” na uwagi podpowiadaczy.

Jak widać, podjąć decyzję dotyczącą odwiedzenia bukmachera (czy to wirtualnie, czy w punkcie stacjonarnym) nie jest łatwo. Patrząc na to z nieco innej perspektywy, można jednak pokusić się o stwierdzenie, że należy rozważyć nie tyle samą grę, ile jej skalę. Szkoda odpuszczać kultywowanie swojej pasji (dla niektórych będącą także zawodem) w tak ważnym okresie. Grajmy zatem, ale z rozwagą!

Wiki: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zak%C5%82ady_bukmacherskie


Hazard może uzależniać. Fortuna, Lvbet, Forbet, Totolotek i Milenium to legalni bukmacherzy. Gra u nielegalnych grozi konsekwencjami prawnymi