Hazard może uzależniać. Fortuna, Lvbet, Forbet, Totolotek i Milenium to legalni bukmacherzy. Gra u nielegalnych grozi konsekwencjami prawnymi
obstawianie-meczy2
Dodano: 19 listopada 2018

Jak obstawiać mecze


W dzisiejszym tekście naszym celem będzie objaśnić podstawy tego jak obstawiać mecze. Postaramy się wyjaśnić zarówno dla początkujących jak i średniozaawansowanych czytelników o co w obstawianiu spotkań chodzi. Naturalnie jeżeli naszym celem jest rozsądne obstawiania jest to niezbędna wiedza. Oczywiście nikt nie ma czarodziejskiej, niezawodnej metody na wygrywanie, ale jesteśmy przekonani, że dzięki poniższym wskazówkom unikniecie wielu błędów popełnianych przez graczy rozpoczynających swoją przygodę z zakładami bukmacherskimi. Na start jeżeli ktoś ma wątpliwości zawsze warto sprawdzić, którzy bukmacherzy to legalni bukmacherzy 2018 w Polsce. O tym czy warto grać każdy musi zdecydować indywidualnie natomiast my przypominamy o tym, że w Polsce dozwolona jest gra tylko w legalnych firmach bukmacherskich w Polsce czyli takich które posiadają stosowne zezwolenie polskiego Ministerstwa Finansów, płacą w Polsce podatki i podlegają nadzorowi lokalnych urzędów. Teraz przechodzimy już do tematu dzisiejszego artykułu czyli właśnie sugestii pod rozwagę jak obstawiać mecze.

Wybierz zakłady bukmacherskie, które najlepiej spełniają Twoje potrzeby

Niby truizm, banał, ale w naszej ocenie warto mieć konto w kilku firmach bukmacherskich. Przede wszystkim chociaż wszyscy bukmacherzy żyją z marży bukmacherskiej to jednak każdy z nich zatrudnia innych traderów, bukmacherów, którzy szacują kursy. Naturalnie, że w dzisiejszych czasach zapewne wszyscy z nich dokładnie śledzą rynek, mają dostęp do takich narzędzi jak Betradar i wielu podobnych, ale jeżeli u jednego bukmachera znaleźliśmy kurs 2.10 na zdarzenie, że Manchester United pokona the Citizens to warto sprawdzić czy inny legalny bukmacher nie oferuje kursu 2.15 czy 2.17. Z reguły kursy są na zbliżonym poziomie, ale warto sprawdzić, czy nie ma bukmachera, który oferuje lepszy kurs na interesujący nas mecz. Czasem ze względu na podejmowane działania marketingowe, na wybrane mecze bukmacherzy oferują nieco lepsze kursy niż średnia rynkowa, warto pamiętać, że między kursem 3.0, a 3.30 jest 10% różnicy. Każdy ranking siłą rzeczy jest mniej lub bardziej subiektywni, zainteresowani mogą sprawdzić jak my uszeregowaliśmy bukmacherów w Polsce, ranking bukmacherów online wysokość kursów, przejrzystość zapisów regulaminowych były jednymi z kryteriów oceny. Jeżeli zamierzasz typować mecze piłkarskiej Ligi Mistrzów czy polskiej ekstraklasy to czego szukasz znajdziesz u każdego bukmachera, ale jeżeli jesteś zainteresowany obstawianiem 4. czy 5. polskiej ligi warto upewnić się, że to czego szukasz jest oferowane przez wybranego bukmachera. W Polsce jednym z bukmacherów, który postawił sobie za cel posiadać głęboką ofertę jest bukmacher, to ciągle względnie nowy podmiot na polskim rynku, jednym z pomysłów tych zakładów bukmacherskich na budowanie udziału w rynku jest właśnie oferowanie głębokiej oferty na niższe ligi, ligi regionalne, bukmacher ten oferuje tzw. regiobety. Dokładny opis i recenzję tego bukmachera zainteresowani gracze znajdą tutaj zakłady bukmacherskie forbet oferta.


forbet waska belka

jak obstawiac mecze1
Regiobet czyli oferta na niższe ligi w iforbecie

Niby truizm i jak mawia klasyk oczywista oczywistość, ale bukmacher musi mieć w ofercie to na co chcesz grać. W przypadku mniej popularnych dyscyplin czy lig regionalnych nie każdy bukmacher posiada tak szeroką ofertę.


totolotek waska belka

jak obstawiac mecze2
Totolotek i nieco wyższe kursy na wybrane spotkania

Naszym zdaniem warto posiadać zarejestrowane konto u więcej niż jednego legalnego bukmachera dzięki temu można porównać m.in. ofertę kursową. Szczegóły, opis oferty Totolotka znajdziecie tutaj, zakłady bukmacherskie totolotek oferta jak widać niektórzy bukmacherzy w ramach swoich działań marketingowych starają się zaoferować nieco lepsze kursy niż konkurencja czy średnia rynkowa.
Warto pamiętać iż w związku z konkurencją na rynku bukmacherzy starają się specjalizować wybranym obszarze, niektórzy celują w możliwie najlepszą ofertę live, inni w to, aby być najbardziej user friendly na urządzeniach mobilnych, gdyż to smartfon jest przyszłością także i bukmacherskiej branży. Kolejni skupiają się przede wszystkim na ofercie prematch, czyli ofercie dostępnej przed rozpoczęciem spotkania. Jedni będą mieli dobre kursy na rozgrywki NBA, za to niekoniecznie tak samo dobre na ligę piłkarską w Egipcie. Podobnie jak w życiu kluczowe jest znalezienie jednego, dwóch czy trzech bukmacherów, którzy najlepiej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom danego gracza. Naprzeciw właśnie Twoich, indywidualnych oczekiwań.

Typy zakładów, a sprawa rozsądnego obstawiania spotkań

Warto zrozumieć z czego żyją, na czym zarabiają firmy bukmacherskie, tak aby podejmować swoje decyzje o tym w jaki sposób obstawiać mecze w sposób bardziej świadomy. Zakłady bukmacherskie żyją z marży bukmacherskiej. Stosunkowo najprościej jest to wytłumaczyć na przykładzie, przyjmijmy, że rynek ma tylko dwa możliwe kierunki, czyli jak mówi często jest „dwudrogowy”. Przyjmijmy, że obstawiany byłby mecz tenisowy Rogera Federera i Novaka Djokovica i aktualnie szanse tych dwóch zawodników są idealnie 50/50, remis nie występuje, a przy kreczu środki zostaną zwrócone graczom. Za każdą postawioną złotówkę bez względu czy obstawimy Szwajcara czy Serba gracza powinien w przypadku poprawnego wytypowania zwycięscy otrzymać 2 złote. Z czego zatem utrzymują się bukmacherzy? Zwyczajnie oferują kursy uwzględniające swoją marże, przy 10% marży oferowane będą kursy 1.80. Marża bukmacherska oscyluje z reguły właśnie w przedziale 8-12%. Nieco upraszczając jest to taki swoisty podatek obrotowy pobierany przez bukmacherów za rozrywkę, możliwość gry u nich. W przypadku zdarzeń trójdrogowych wyliczenie marży jest nieco bardziej skomplikowane, ale zapewniamy Was, że i tam ona występuje.

fortuna waska belka

jak obstawiac mecze3
Totomix

Porównanie Payotu, czy też marży bukmacherskiej dla meczu polskiej ligi piłkarskiej Lech Poznań – Wisła Płock. W tym przykładzie dla rynku 1×2. Jak widzimy najlepsze warunki dla graczy czyli payout 5% oferuje w pełni legalny w Polsce bukmacher Efortuna. Dokładny opis tej firmy znajdziecie na naszej stronie fortuna zakłady bukmacherskie, niewiele niższy payout 94,4%, czyli marzę 5,6% dla tego rynku oferuje Totolotek. Dla tego przykładu legalni bukmacherzy w naszym kraju zdecydowanie wygrywają pod względem marży z firmami bukmacherskimi, które nie posiadają stosownego zezwolenia na przyjmowanie zakładów bukmacherskich w naszym kraju. Średni payout dla tego meczu, dla rynku 1×2 wynosi 93,3% zatem legalne podmioty oferują warunki zdecydowanie powyżej średniej rynkowej.
Skupiając się zatem na kwestii marży bukmacherskiej, wiemy już że każdy oferowany kurs u bukmachera zawiera w sobie marże. Jeżeli zatem jako gracz zdecydujemy się zagrać popularnego tasiemca składającego się 15-tu spotkań obstawianych na jednym kuponie, skutkuje to wysoką marżą bukmacherską. Większość graczy obstawiając zakłady wielokrotnie akumulowane skupia się jedynie na tym, iż obstawiając, wnosząc kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych mogą wygrać 1000 czy w skrajnych przypadkach nawet 20 000 złotych, ale zupełnie zapominają, że nie ma nic za darmo, gdyż marża bukmacherska z takiego wielokrotnie akumulowanego kuponu jest nieporównywalnie wyższa niż w przypadku zakładu pojedynczego. Zwyczajnie marża ulega zsumowaniu i jest to 7 + 9 + 11 + 8+6+8+9+11+8 i tak dalej za każde obstawiane akumulowane zdarzenie na kuponie, każdy poszczególny obstawiany mecz powiększa marżę bukmachera. Właśnie dlatego bukmacherzy starają się zachęcić graczy do wnoszenia zakładów akumulowanych. Doświadczeni gracze wiedzą, że w sporcie nie ma pewniaków i praktycznie zawsze chociaż jeden z typów nie wejdzie. Wnoszenie singli czy dubli jest naszym zdaniem dużo lepszym pomysłem niż wnoszenie wielokrotnie akumulowanych kuponów.

 

Płatne typy bukmacherskie zastanów się dobrze czy warto

Zakłady bukmacherskie i obstawianie meczy są popularne od setek lat praktycznie pod każdą szerokością geograficzną, rozwój technologii sprawił, że dziś tak popularne są zakłady bukmacherskie przez internet co za tym rzesze graczy marzą o tym, aby ktoś podzielił się z nimi pewniakami, czyli super skutecznymi typami dedykowanymi do obstawiania meczy. My ze swojej strony gorąco zachęcamy do samodzielnego przeprowadzania analizy bukmacherskiej, zastania specjalistą w danej dyscyplinie sportu. Szerzej o temacie typów bukmacherskich napisaliśmy tutaj – typy bukmacherskie online, w bieżącym tekście zajmiemy się tym tematem tylko po krótce. Chcielibyśmy, aby każdy z czytelników zadał sobie pytanie co, jeżeli ktoś dzieli się dobrym typem, skutecznym pomysłem, metodą na zarabianie pieniędzy. Inni zaczynają go kopiować, mamy tutaj do czynienia z sytuacja podobną do rynków finansowych, kiedy wszyscy zaczynają stosować tą samą strategię przestaje ona działać. Pozwolimy sobie podzielić się z Wami naszym bardzo praktycznym doświadczeniem w tym zakresie, kilka lat temu za pośrednictwem jednego z najbardziej prestiżowych serwisów dedykowanych do płatnych typów w Internecie wykupiliśmy dostęp do płatnych typów. Dostęp do tego płatnego serwisu nie było tani, koszt to około kilkuset Euro miesięcznie. Serwis był bardzo wiarygodny, charakteryzujący się długą historią na rynku, a sam typer, którego typy zdecydowaliśmy się nabyć udostępniał historie swoich kuponów, zweryfikowaliśmy nic nie było zmieniane po czasie. Nic tylko cieszyć się typami i skutecznie obstawiać mecze? Niestety w praktyce okazało się, że po pierwsze rozwój technologii sprawił iż czas reakcji na obstawienie zanim kurs się zmieni, czytaj poleci w dół był liczony dosłownie w minutach i to raczej 5-ciu niż 15-tu. Właściwie należałoby przez 24h być gotowym do wniesienia zakładu w ciągu kilkunastu sekund. Dodatkowo, być może mieliśmy pecha, ale nasz typer mimo historycznie bardzo dobrych wyników zaliczył akurat gorszą serię, pewnie zdarza się każdemu, tylko siłą rzeczy od płatnych typów oczekiwalibyśmy wyższej skuteczności zakładów niż nasza własna. Naturalnie każdy podejmuje samemu decyzję, ale z naszej strony radzimy bardzo dokładnie zastanowić się przed wykupieniem dostępu do płatnych typów. Jeżeli już ktoś się z czytelników się zdecyduje warto bardzo dokładnie sprawdzić wiarygodność danego serwisu, niestety dość popularną praktyką jest nazwijmy to delikatnie „koloryzowanie historycznych wyników”, aby skuteczność wyglądała lepiej niż w rzeczywistości. Oczywiście ma to na celu tylko jedno, zachęcenie do wykupienia płatnych typów.
Parę sensownych wskazówek odnośnie obstawiania, które w praktyce mogą nie pomóc…
Zabierając się obstawiania na pewno warto sprawdzić aktualną formę danej drużyny, szybko zorientujemy się, które drużyny są w przysłowiowym gazie, a które zdecydowanie pod formą. Bez wątpienia przydatne jest sprawdzenie, które zespoły są typowymi drużynami własnego boiska czy parkietu, a które co nieco zaskakujące, ale lepiej radzą sobie na wyjazdach, co może być spowodowane brakiem dużej presji w przypadku uznanych klubów na własnym boisku. Także kontuzje kluczowych graczy są niezwykle istotnym elementem, który może wpłynąć na finalny wynik, bez wątpienia Barcelona bez Messiego jest drużyną słabszą niż z genialnym Argentyńczykiem w składzie. Historyczne dane uświadamiają, że szczególnie przy wyrównanej klasie drużyn, kibice stają się dwunastym zawodnikiem na placu. Wyniki spotkań derbowych choćby z naszego rodzimego podwórka Wisły Kraków z Cracovią czy kiedy te zespoły występowały w jednej lidzie ŁKS z Widzewem Łódź pokazują, że „papierowy faworyt” zawodzi częściej niż w przypadku nie-derbowych spotkań. Derby to derby i wszystko się może zdarzyć, no bo przecież Arka może przegrać z każdym, ale nie z Lechią Gdańsk… Podobnie sytuacja wygląda w przypadku meczy pucharowych, z rozlicznych powodów słabsze drużyny sprawiają tutaj wiele niespodzianek, stoją za tym ogromne pokłady ambicji teoretycznie słabszej drużyny oraz fakt, że zdarza się iż faworyt rozgrywki pucharowe traktuje mniej poważnie niż ligowe. Dobry przykład to występy drużyn angielskich w Lidze Europy, którą niektóre z nich traktują jako rozgrywki o dużo mniejszym znaczeniu niż Premier League. Często także mamy do czynienia z efektem „nowej miotły”, czyli lepszymi wynikami wraz z objęciem sterów przez nowego trenera. Czy powyższe wskazówki są rozsądne i sensowne? Sądzimy, że zdecydowana większość tak, ale problem polega na tym, że bukmacherzy także o tym wszystkim wiedzą, mają dostęp do bardzo obszernych danych i robią wszystko co w ich mocy, aby to wszystko uwzględnić w kursie, który wystawiają. Właśnie dlatego obstawianie meczy online jest tak trudne, gdyż rzucamy wyzwanie najlepszy firmom bukmacherskim w Polsce, które zatrudniają tysiące specjalistów.

Zarządzanie budżetem przepustką do skutecznego obstawiania?

Nawet najlepsze zarządzanie naszym budżetem nie sprawi, że przegrywająca strategia na obstawianie meczy online zamieni się wygrywającą. Wysokość stawki, zarządzanie budżetem na ogół nie zmieni przegrywającego gracza w wygrywającego. Podpierając się własnym doświadczeniem z czasów gry w pokera online, pytałem mądrzejszych niż ja, np. absolwentów matematycznych studiów na Uniwersytecie Warszawskim, którzy również byli pasjonatami gry w pokera online na 10-ciu plus stolikach online równocześnie o to co to znaczy duża próbka. W świecie pokera online większe analizy, czyni się na ogół po rozegraniu 100 000 rozdań. Na moje pytanie, jaka próbka jest próbką na pewno istotną statystycznie, która zupełnie eliminuje element szczęścia nie uzyskałem jednoznacznej odpowiedzi. Nasłuchałem się o „twardej statystyce”, a praktyczna konkluzja była taka, że czym większa próbka tym lepiej. Doświadczeni gracze wiedzę, że 100 typów to nie jest duża próba. Odpowiednie zarządzanie budżetem sprawi jednak, że do minimum eliminujemy czynnik szczęścia. Zdarza się, że przeprowadzimy dobra analizę, znajdziemy tzw. value bet, a w ostatniej minucie meczu, naprawdę słabo grający, broniący się zespół piłkarski strzeli bramkę z rzutu różnego. Obiektywnie wszystko zrobiliśmy dobrze, ale wygranej nie ma, trochę jak w świecie pokera, kiedy to ktoś łapie lucky river. Z takich bardzo praktycznych wskazówek na pewno warto rozważyć wyznaczenie budżetu przeznaczonego na grę w zakładach bukmacherskich, środków, które nie są nam potrzebne do codziennego życia, nigdy nie warto grać pod presją, że nie starczy nam na zapłacenie rachunków. Na początek warto zacząć od płaskiej stawki, niektórzy konserwatywni specjaliści nie zalecają stawki wyższej niż 2% całkowitego budżetu. Na początek przygody z zakładami zapewne warto zacząć od niższych stawek niż te na które możemy sobie pozwolić. Zdobywanie doświadczenia kosztuje. Wraz z rosnącym doświadczeniem, warto zastosować nieco bardziej elastyczne zasady i wnosić nieco wyższe wyrażono procentowo zakłady, jeżeli z naszych analiz i wiary wyjdzie, że value dla danego spotkania jest wyższe.

Rodzaje rynków

Warto dedykować chociaż kilka zdań do rodzajów występujących rynków. Warto zwrócić uwagę, że jeżeli planujemy obstawić zakład 2.5 bramki plus 1 to warto jeszcze raz przemyśleć ten krok. W tej sytuacji możliwe jest aż sześć odmiennych możliwych rezultatów. W praktyce oznacza to, że otrzymasz niższe kursy dla tego wyboru rynku. Dla tego rodzaju rynków marża często wynosi około 15% lub nawet więcej. Przy takim poziome marży wygrywanie jest bardzo trudne. Dostępne są rynki, którym warto się przejrzeć, są to rynki o dwóch drogach, przykładowo handicap azjatycki, moneyline w tenisie czy baskecie alob under/over, charakteryzują się one niższą marżą, bukmacherzy mają tutaj mniej opcji do manewrowania ofertą kursową.


pzbuk

Podsumowanie

Skuteczne obstawianie jest na pewno niezwykle trudne, decydujemy się bowiem na podjęcie rywalizacji z armią specjalistów po drodze. Być może najlepszą radą dla kogoś, kto chce profesjonalnie zając się tematem obstawiania meczy jest…zaaplikowanie o pracę u bukmachera. Aktualnie przybywa legalnych podmiotów na polskim rynku dlatego może to być interesująca opcja. Paradoksalnie zaczniemy od tego, że warto nauczyć się przegrywać, przegrywanie uczy pokory, także zrozumienia w praktyce, że przegrane „bolą” bardziej niż cieszą wygrane o takiej samej kwocie. To zjawisko znane jest z rynków finansowych, a Daniel Kahneman i Amos Tversky, którzy dokładnie zbadali i opisali ten fenomen otrzymali za to nagrodę nobla. Warto rozważyć założenie dziennika, gdzie będą opisywane nasze bieżące doświadczenia związane z typowaniem. Takie wsteczne, analizowanie swoich zapisków, bywa bardzo pouczające. Odradzamy, płatne typy bukmacherskie online, uważamy, że lepiej samemu pokusić się o stosowne analizy. W końcu na koniec dnia dlaczego ktoś miałby się dzielić z nami skutecznymi typami, chyba bardziej by mu się opłacało obstawiać własne typy i żyć na jednej z rajskich wysp. Wiele legalnych firm bukmacherskich na polskim rynku pozwala nam na porównanie ofert i kursów i wybór bukmachera, który właśnie nam najbardziej odpowiada. Stawianie singli wiąże się niższą marżą bukmacherską, w końcu nie przypadkiem jest, że firmy bukmacherski tak ochoczo zachęcają graczy do wnoszenia wielokrotnie akumulowanych zakładów. Choć jest to coraz trudniejsze warto szukać value betów, w przeszłości niektórzy bukmacherzy w danych dyscyplinach zatrudniali nie najlepszych traderów, jeżeli dobrze pamiętamy rynek kilka lat temu rynek, konkurencja kopiowała Unibet (dziś nielegalny w Polsce), bo właśnie u tego bukmachera pracował najlepszy trader odpowiadający za siatkówkę plażową. Część bukmacherów reagowała wolniej niż inni i zostawali z nieodpowiednim kursem, co wykorzystywali sprytni gracze. Zwykle mówi się, że zmiany kursów przychodzą z Azji, gdyż tam są akceptowane najwyższe limity, a często ktoś gra wysoko nie bez powodu. Truizm, ale naszym zdaniem warto przede wszystkim obstawiać z głową, na własny rachunek, obiektywnie oceniając swoje wyniki i nie zapomnieć, że zakłady bukmacherskie powinny być formą rozrywki dla 90% procent graczy.

UdostępnijKontynuując korzystanie ze strony, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close

Hazard może uzależniać. Fortuna, Lvbet, Forbet, Totolotek i Milenium to legalni bukmacherzy. Gra u nielegalnych grozi konsekwencjami prawnymi